Ako sa zbaviť machu vo vašej záhrade?

Ako sa zbaviť machu v záhrade?

Pekne udržiavaný zelený koberec je určite ozdobou každej záhrady. Lenže čo robiť, keď sa v trávniku začne objavovať mach?

K rozrastaniu machu môže prispieť hneď niekoľko faktorov.

Jedným z najčastejších omylov je domnienka, že rast machov spôsobuje nedostatok vápnika v pôde. Čoskoro ale majiteľ zistí, že jej „prevápnenie“ príliš nepomohlo. Kde je teda chyba? V zásade platí, že machy sú znamením nedostatočnej starostlivosti o trávnik. Nestačí ho totiž len pravidelne kosiť, kropiť a hnojiť, ale je potrebné odstrániť príčiny toho, prečo sa machom vo vašej záhrade darí. Ktoré to sú?

 

zahrada bez machu
kosačka
vertikulátor

1) "Skalpovanie" trávnika: Ak trávnik kosíte príliš nakrátko, oslabujete ho. Trávnik sa "nestíha" dostatočne zahustiť a na oslabené miesta nastupujú rôzne druhy machov. Riešenie: Nastavte na kosačke výšku kosenia na 3 - 5 cm, ktorá je pre okrasný alebo veľa zaťažovaný trávnik optimálna. Ten si potom lepšie udržuje potrebnú vlahu a bude sa tiež dobre zahusťovať.

2) Prílišný tieň: Machu sa na rozdiel od trávniku darí aj tam, kde nie je dostatok svetla, napríklad pod stromami alebo na múroch. Riešenie: Poprerezávajte stromy a kríky. Tam, kde nie je možné zaistiť dostatok svetla, je lepšie nahradiť trávnik iným porastom (napr. Brečtan, zimozeleň, hluchavka žltá).

3) Nedostatok živín: Trávniku zvyčajne chýba dusík a ďalšie hnojivá, zatiaľ čo mach si vystačí s málom a podvyživený trávnik časom zadusí. Riešenie: Trávnik pravidelne ošetrujte hnojivami. Chýbajúci dusík môžete napríklad doplniť rohovou múčkou v množstve 100 gramov na 1 m² . Špeciálne hnojivá sú síce drahšie, ale vedia sa uvoľňovať postupne, stačí ich teda aplikovať 3x za rok.

4) Prílišná záťaž: Predovšetkým na frekventovaných miestach, kde sa veľa chodí alebo športuje, dochádza k zhutneniu pôdy. Trávniku sa zle dýcha a tým uvoľní priestor machom. Riešenie: Plochu pravidelne prevzdušňujte. Najlepšie je použiť vertikutátor. Po prevzdušnení sa oplatí zapraviť do vrchnej vrstvy pôdy piesok, zmiešaný s kompostovou zeminou.

5) Časté mulčovania: Tento spôsob kosenia, kedy najemno rozsekaná tráva zostáva na zemi, je moderný. Ak však mulčujete príliš často, nestačí sa pokosená tráva rozložiť a vytvorí nepriepustnú plsť. Riešenie: Obmedzte mulčovanie a pri kosení používajte zberný kôš. Pokosenú trávu využijete v komposte.

6) Veľké zamokrenie pôdy: Miesta, kde je trávnik podmáčaný, vyhovujú práve machom. Riešenie: Povrchovú vodu odveďte malým kanálikom.  Ak sa drží voda pod povrchom, je dobré vybudovať drenážny systém. Čo robiť, keď už je mach v trávniku? Pokiaľ už mach začal do trávnika prerastať, je potrebné sa ho zbaviť. Existujú dve cesty. Prvá je mechanická, kedy mach môžeme z trávnika vyhrabať hrabľami.

Pomôže tiež vertikutátor, či už ručný, alebo motorový. Ten z trávnika "vyčeše" nielen mach, ale aj buriny a zvyšky odumretých rastlín a súčasne ho prevzdušní. Druhá cesta je chemická. Na trhu je dostupný celý rad špeciálnych prípravkov, poväčšine na báze zelenej skalice (síran železnatý). Železo je pre trávnik stopovým prvkom, machy ho však neznášajú. V každom prípade platí, že ak neodstránite prvotné príčiny, bude sa vám mach do trávnika vracať znovu a znovu...

Pridať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *